18 sierpnia 2015
Co warto zobaczyć i jakie miejsca odwiedzić będąc w Gdańsku?
Dzisiejszy post będzie dość nietypowy, jednak mam nadzieję bardzo przydatny i interesujący. Moda zejdzie na dalszy plan, a dominującą tematyką
będzie tematyka mojego "nowego" miejsca na ziemi, czyli miasta Gdańska. Co skłoniło mnie do stworzenia tego wpisu? Otóż
niebawem minie rok odkąd mieszkam na Pomorzu.
Decyzja o przeprowadzce nie była łatwa, ponieważ myślę jak wielu z Was boje się zmian. Wiedziałam jednak, że prędzej czy później wyjadę z rodzinnego miasta. Od zawsze byłam zafascynowana klimatem większych miast. Lubię gdy ulice przepełnione są ludźmi, a dookoła dużo się dzieje. Decyzja podjęta - wybrałam Trójmiasto, a dokładniej Gdańsk. Wcześniej oczywiście zdarzało mi się odwiedzać to miejsce, jednak szczerze mówiąc najwięcej czasu spędzałam na plaży łapiąc każdy promień słońca, tak aby móc przed długi czas cieszyć, się wakacyjną opalenizną. Nie zagłębiałam się w historię samego miasta, zabytków, nie posiadałam zbyt dużej wiedzy na temat miejsc wartych odwiedzenia. Teraz mogę Wam powiedzieć, że od prawie roku odkrywam co rusz to nowe, ciekawe miejsca i w końcu mam czas na lepsze poznanie tak pięknego miasta z bogatą historią. W związku z tym postanowiłam zabrać Was w stylowa podróż po urokliwym Gdańsku. Zapraszam.... :)
Decyzja o przeprowadzce nie była łatwa, ponieważ myślę jak wielu z Was boje się zmian. Wiedziałam jednak, że prędzej czy później wyjadę z rodzinnego miasta. Od zawsze byłam zafascynowana klimatem większych miast. Lubię gdy ulice przepełnione są ludźmi, a dookoła dużo się dzieje. Decyzja podjęta - wybrałam Trójmiasto, a dokładniej Gdańsk. Wcześniej oczywiście zdarzało mi się odwiedzać to miejsce, jednak szczerze mówiąc najwięcej czasu spędzałam na plaży łapiąc każdy promień słońca, tak aby móc przed długi czas cieszyć, się wakacyjną opalenizną. Nie zagłębiałam się w historię samego miasta, zabytków, nie posiadałam zbyt dużej wiedzy na temat miejsc wartych odwiedzenia. Teraz mogę Wam powiedzieć, że od prawie roku odkrywam co rusz to nowe, ciekawe miejsca i w końcu mam czas na lepsze poznanie tak pięknego miasta z bogatą historią. W związku z tym postanowiłam zabrać Was w stylowa podróż po urokliwym Gdańsku. Zapraszam.... :)
#STARE MIASTO
Jednym z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych obszarów Gdańska jest Stare Miasto. Uwielbiam to miejsce, spacery ulicami Starego Miasta z ulubioną kawą w dłoni, to według mnie
idealny pomysł na spędzenie popołudnia. Latem można spotkać tu wielu turystów i usłyszeć najróżniejsze języki z całego świata. W dzisiejszym poście chciałabym polecić Wam kilka
miejsc oraz zabytków, które warto odwiedzić oraz zobaczyć będąc w centrum Gdańska.
#Ulica Długa i Długi Targ - tworzą Trakt Królewski, należący do najpiękniejszych ulic Gdańska.
Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy, prostopadle do Motławy.
Kamienice przy Długiej zdobione są postaciami antycznych bohaterów, strojnymi figurkami oraz bogato przyozdabianymi herbami. Wspominając o Długim Targu warto nawiązać tutaj do najważniejszych budowli Głównego Miasta, mam tu na myśli Dwór Artusa oraz Ratusz Głównego Miasta. Dawniej Dwór Artusa był miejscem spotkań kupców, ośrodkiem życia towarzyskiego, w późniejszym czasie również miejscem, w którym znajdowała się giełda, dziś wchodzi w skład Muzeum
Historycznego Miasta Gdańska. Przez wiele lat obiekt ten wyróżniał się na tle innych tego typu obiektów w rejonie północnej Europy. Ratusz Głównego Miasta to najokazalsza i najcenniejsza budowla
świecka dawnego Gdańska, siedziba władz miasta. Obecnie siedziba Muzeum Historycznego. Wnętrza utrzymane są w stylu manieryzmu niderlandzkiego .
#Brama Zielona - wybudowana na potrzeby stworzenia gdańskiej siedziby monarchów wizytujących miasto.Zanim wzniesiono tę reprezentacyjną
budowlę, stała tu najstarsza gdańska brama Kogi, pochodząca z XIV w. Do budowy bramy wykorzystano niespotykane dotąd w gdańskim budownictwie
cegły o małych rozmiarach, nazwane holenderskimi z uwagi na to że
zostały sprowadzone jako balast w ładowniach statków z Amsterdamu.
#Ulica Mariacka - Jest niewątpliwie jedną z
najpiękniejszych ulic Gdańska. Prowadzi od kościoła Mariackiego do
Długiego Pobrzeża, a zamyka ją średniowieczna gotycka Brama Mariacka.
Jest wspaniałym przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z przedprożami,
które zdobią rzygacze, wąskimi i bogato dekorowanymi fasadami kamienic,
należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. Malownicza sceneria
ulicy od wieków inspirowała pisarzy i malarzy.
#Złota Brama - Zbudowana w latach 1612-1614 według
projektu Abrahama van den Blocke w stylu renesansowym. Obie fasady bramy zwieńczone są attykami, na których ustawiono osiem rzeźb alegorycznych (po cztery z każdej strony).
# Dom Uphagena - kamienica, która powstała w latach 70. i 80. XVIII wieku jako siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską. Swój pierwotny charakter zachowała dzięki zapisowi samego właściciela, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Wyposażenie wnętrz:
meble, instrumenty muzyczne, obrazy, ceramika pochodzą w przeważającej
części z drugiej połowy XVIII wieku. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca
odbywają się tu koncerty z cyklu "Muzyczne niedziele w Domu Uphagena".
#Fontanna Neptuna - prawdziwy symbol Gdańska, mieszczący się przed Dworem Artusa. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków miasta z morzem. Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier. Pamiątkowe zdjęcie przy Fontannie Neptuna to obowiązkowy element wycieczki po Gdańsku :)
#JARMARK DOMINIKAŃSKI
Jarmark Św. Dominika to największa i najpopularniejsza impreza handlowo-kulturalna odbywająca się na przełomie lipca i sierpnia, w różnych miejscach w Polsce. Ma za sobą 700 lat tradycji oraz miliony odwiedzających turystów z całego świata. Jest idealnym miejscem do kupienia ciekawych i nietypowych rzeczy, od ubrań, biżuterii, obrazów, po regionalne i międzynarodowe potrawy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Osobiście polecam oscypek z żurawiną - pycha! Fakt, iż jarmark odbywa się w scenerii gdańskiej starówki, dodatkowo nadaje całemu wydarzeniu wyjątkowego charakteru i klimatu. Ważnym punktem imprezy są również koncerty, w których bierze udział wielu znanych artystów sceny muzycznej.
#MOTŁAWA
Jest to rzeka w województwie pomorskim, dopływ Martwej Wisły, płynąca przez Pojezierze Starogardzkie i Żuławy Wiślane, powiaty: starogardzki, tczewski, gdański i miasto Gdańsk. Bardzo urokliwe miejsce, idealnie nadające się na wieczorne spacery. Wzdłuż rzeki znajduje się wiele klimatycznych knajpek, kawiarni, w których można posłuchać muzyki na żywo. Co roku w okresie letnim możemy również skorzystać z koła widokowego, z którego rozpościera się piękny widok na całe stare miasto. Kto wie, być może koło widokowe wpisze się na stałe w wiosenno-letni krajobraz miasta? Bądź co bądź, warto skorzystać z niego choć raz.
#RESTAURACJA "PASTA&MORE"
Urocza knajpka, którą odkryłam wraz z moją drugą połową dosyć niedawno.
Pyszne jedzenie w bardzo przystępnych cenach w otoczeniu klimatycznej ulicy Piwnej. Moim faworytem jest Tagliatelle z kurczakiem i szpinakiem - naprawdę spora porcja i wyśmienity smak. Kocham makarony i nie wyobrażam sobie bez nich życia, dlatego też akurat ta restauracja wyjątkowo przypadła mi do gustu. Jednak oprócz makaronów, możecie skosztować również naleśników i pierogów. Dodatkowym atutem jest przyjemne dla oka wnętrze, meble oraz dodatki w kolorze bieli - w 100% mój klimat! Gorąco polecam!
Piwna 64/65
#CUKIERNIA/PIEKARNIA "FAJNE BABY"
Jeżeli tak jak ja jesteście łasuchami, to miejsce z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Cukiernia, w której można kupić oryginalne cupcakes i mufiny dostepne w wielu smakach. Jedną z moich ulubionych babeczek jest wersja truskawkowa z czekolada - niebo w gębie! :) Co prawda cena jednej babeczki jest dość wysoka, jednak raz na jakiś czas możemy pozwolić sobie na odrobinę przyjemności :)
Świętojańska 70/71/1 (róg Lawendowej i Świętojańskiej)
#PARK OLIWSKI
Ten niezwykle piękny park powstał na terenie dawnych ogrodów klasztornych mnichów cysterskich w XVIII w. Jest to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Gdańsku. Idealnie nadaje się na romantyczne i rodzinne spacery, zachwyca o każdej porze roku.
Wata cukrowa przypomniała mi smak dzieciństwa :)
#MORZE
"BRZEŹNO" - "JELITKOWO"
O tym miejscu chyba nie muszę wspominać :) Mieszkanie nad samym morzem to bez wątpienia jeden z największych plusów przebywania w Trójmieście. Weekendowy wypoczynek na plaży sprawia, że czuje się chociaż odrobinę tak, jakbym cały czas była na wakacjach :) Latem łapie promienie słoneczne i korzystam z kąpieli morskich, wiosną i wczesną jesienią delektuje się morską bryzą, czytając ulubioną książkę. Z racji tego, że mieszkam akurat w Gdańsku, najczęściej odwiedzam okolice Brzeźna i Jelitkowa. Są to miejsca skupiające w sezonie letnim wielu plażowiczów i turystów. Mogę nawet śmiało powiedzieć, że w okresie lipca i sierpnia ciężko tu o dobre miejsce na plaży :)
Mam nadzieję, że post przypadł Wam do gustu i okaże się przydatny przy najbliższej wizycie w Gdańsku. Póki co zdradziłam jedynie kilka miejsc oraz zabytków, które warto odwiedzić i zobaczyć. Przy najbliższej okazji napiszę o kolejnych ciekawych zakątkach miasta. Póki co, zachęcam do stylowej podróży po Trójmieście, czekam na Wasze opinie oraz miejsca, które Wy sami polecacie :)
Źródło z którego korzystałam - TUTAJ
12 komentarze
Jak ślicznie, pamiętam to miasto z jakiejś wycieczki szkolnej, która trwała zdecydowanie za krótko, żeby wszystko zwiedzić;p
OdpowiedzUsuńNie pozostaje mi zatem nic innego jak zachęcić do wycieczki :) Gdańsk jest wart odwiedzin :)
UsuńBardzo przydatny dla mnie post, ponieważ w Gdańsku ostatnio byłam jeszcze za dzieciaka:) A ostatnio właśnie myślę o wyjeździe do Trójmiasta;)
OdpowiedzUsuńCiesze się bardzo :) Nic nie stoi na przeszkodzie :) Pozdrawiam!
UsuńFajny i przydatny post, inspiracja na kolejny wyjazd:) co to za sukienka z 7 i 8 zdjęcia od konca??
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo :) To sukienka, którą uda mi się znaleźć w second handzie :)
Usuńfajnie by było gdybyś podała jakąś pozycję gdzie można skorzystać z noclegu najlepiej jakaś agroturystyka w okolicy trójmiasta w jakim miejscu najlepiej biorę pod uwage komunikację i klimat
OdpowiedzUsuńOk, pomyślę nad tym :) Dzięki za pomysł!
UsuńNigdy nie byłam w Gdańsku ani nad morzem :( A tam tak pięknie i tyle do zobaczenia!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili,
VANILLAMADNESS.com
Zapraszam więc do Trójmiasta :)
Usuńbylam w tym roku 2 razzy, super jest tez w gdyni
OdpowiedzUsuńMała uwaga od przewodnika. Stare Miasto i Główne Miasto w Gdańsku to zupełnie inne okolice. Ty opisujesz Główne Miasto dając tytuł Stare. To błąd i warto by było nie powielać tego błędu. Główne i Stare Miasto miały kiedyś odrębne władze i osobne ratusze. Centrum Głównego Miasta to oczywiście Długi Targ i Długa z Ratuszem Głównego Miasta. A Stare Miasto jak to zwykle w Gdańsku bywa - ma nazwę, która dzisiaj może dziwić. Bo po wojnie Starego Miasta nie odbudowano. Stąd Madison na Rajskiej i wysokościowce Organika, Heweliusz.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Turystyczne Archiwum Zdjęć.